לימודי דמיון מודרך במכללת רטר

מהו דימיון מודרך?

דימיון מודרך הינו מונח המתאר מצב בו נעזרים בכוחו העוצמתי של הדמיון לשם השגת מטרות באופן מודע. המונח "דימיון מודרך" אינו מקובל על כל העוסקים בתחום. יש המעדיפים לכנותו דמיון מונחה. מושג זה אכן מתאר באופן מדויק יותר את התהליך. אנו בחרנו בביטוי דמיון מודרך כיוון שהוא מוכר ומושרש יותר.

איך מתבצע תהליך של דמיון מודרך?

תהליך של דמיון מודרך נעים מאוד. בדרך כלל המונחה (האדם שחווה דמיון המודרך) משתרע בנינוחות בישיבה על כורסא או בשכיבה. ברקע מושמעת מוזיקה מיוחדת המיועדת להרפיה או לדמיון מודרך. ניתן בעקרון לבצע את התהליך באופן עצמאי. המונחה יכול להדריך את עצמו או להכין קלטת ובה תוכן ההדמיה.

סרטון דוגמה להרפיה באמצעות דמיון מודרך – כדור האור


במכללת רטר אנו ממליצים לבצע את הדמיון המודרך בעזרת מנחה מקצועי שלמד את התחום לעומק. הנחיה מקצועית מאפשרת למנחה (זה שמעביר את הדמיון המודרך) לכוון את משך ההרפיה ועומקה לצורכי הטיפול. יחד עם זאת:


כבר עכשיו תוכלו לחוות את הדבר הקרוב ביותר לדמיון מודרך במסגרת טיפול: אוסף דמיונות מודרכים מוקלטים

דמיונות מודרכים לכל מטרה

הנה הקישור לסידרת דמיונות מודרכים לשימוש יום יומי במצבי חיים מאתגרים.

הכל זמין לכם, בקליק, ממש עכשיו:

כניסה לאוסף דמיונות מודרכים אשר הוקלטו באולפן, למטרות שונות (ונפוצות)

פשוט להכנס,
למצוא מקום שקט,
לשים אוזניות
ולהתנתק…


וחזרה להסבר על הדמיון המודרך:
דמיון מודרך ניתן לקיים בשני אופנים. באופן הפשוט יותר המונחה אינו מדבר. הוא שוכב, מקשיב ולעיתים אף מנמנם. באופן המורכב יותר המנחה מנהל עם המונחה שיחה במהלך ההדמיה. השיחה במהלך הדמיון המודרך מתבצעת מתוך מצב של מודעות אחרת ועולים בה תכנים עמוקים ומשמעותיים מאוד.

באלו מטרות יכול לסייע הדימיון המודרך?

לפי גישת רטר טיפול מעמיק של דמיון מודרך כולל מספר שלבים:

שלב ראשון: חיזוק משאבים פנימיים. כדי שאדם יוכל לגייס את כוחות הנפש הדרושים לשם ביצוע שינוי בחייו עליו להיות חזק דיו. בראשית התהליך, במהלך ביסוס הקשר הטיפולי שבין המונחה למנחה מוקדשות מספר פגישות של דימיון מודרך שמטרתן חיזוק משאבים פנימיים. יש לחזק את המשאבים בהם יוכל המונחה להיעזר בהמשך. המשאבים יכולים להיות: ביטחון עצמי, אומץ, נחישות, קבלה עצמית, אהבה, התמדה וכדומה. במהלך הדמיון המודרך יתאר המנחה למונחה דימוי כלשהו שמרמז באופן מטאפורי על תהליך של חיזוק, ביסוס, מילוי וכדומה. לדוגמא: ניתן לתאר דימוי של עץ ששורשיו מחפשים מקורות הזנה תת קרקעיים. דמיון מודרך זה מכוון את המונחה לחפש בתוכו את מקורות ההזנה הפנימיים הקיימים בו.

לאחר שלב חיזוק המשאבים עוברים לעסוק בעבר, בהווה ובעתיד של המונחה.

שלב שני: דמיון מודרך לעבר. לאחר ביסוס  הקשר הטיפולי והיווצרות  אינטימיות ויחסי אמון בין המונחה למנחה, ניתן להתחיל ולחשוף פרטים משמעותיים מעברו של המונחה. מטרתו של דימיון מודרך בשלב זה הוא לאתר מהם שורשי הבעיה, לחפש מה החליש את המונחה והיכן החלו התבניות הבעייתיות להתבסס.

דמיון מודרך המופנה לעבר ייעזר בדימויים שמטרתם להחזיר את הזמן אחורנית. אפשר לדמיין סירה השטה על פני נהר הזמן. הסירה שטה במתינות במורד הנהר ועל הגדה אפשר לראות את העבר. במקום המתאים יש לעגון עם הסירה ולקשור אותה לגדה על מנת לחוות את הזיכרון המשמעותי שהתרחש באותה תקופה. מטרתו של הדמיון המודרך לסגור מעגלים מהעבר ולהביא ריפוי באופן מטאפורי.

שלב שלישי: דמיון מודרך להווה. באמצעות דימיון מודרך אפשר לעסוק גם בהווה. מטרתו של דמיון מודרך בשלב זה הוא לערוך את השינוי הרצוי בפועל. המונחה רוצה להשיג שינוי מוגדר, ולשם כך הוא הגיע לטיפול. דמיון מודרך בשלבים הקודמים הכין אותו לקראת השינוי וכעת יש לבצעו. דימיון מודרך בשלב זה יעסוק בהווה ויתאר את תהליך השגת השינוי באופן מטאפורי. ניתן להשתמש בדימוי של זחל שמתגלם ובתוך הפקעת עובר שינוי מהותי. למביט מהצד נראה כאילו אין שינוי והגולם אינו זז, אך מבפנים מתרחשים שינויים משמעותיים. בהמשך דמיון מודרך זה האדם ידמיין את עצמו פורץ פתח כדי להצליח לצאת מהפקעת. כשהוא יוצא החוצה הוא נחשף לאוויר הטרי, לאור השמש ולעולם המרהיב שסביבו. דמיון מודרך כזה יכוונו לגלות כי הוא עבר שינוי מהותי, מזחל הוא הפך לפרפר יפייפה. הוא מגלה את כנפיו, פורש אותן לייבוש ומתחיל ללמוד לעוף. האדם יחווה במהלך דמיון מודרך זה את המעוף הראשון. הוא ידמיין את עצמו מחפש פרחים בעלי צוף מתוק וייהנה מהמרחב, החופש, הקלות והיופי המאפיינים את השינוי שהוא עובר. אם נושא הטיפול קשור בזוגיות או ביחסים בין אישיים, ימשיך המנחה את הדימוי גם לשלב המתאר את מפגשיו של הפרפר עם פרפרים אחרים.

דמיון מודרך יותאם לאדם לו מעבירים את ההדמיה. אם, באשר להדמייה שהזכרנו לעיל, מישהו נרתע מזחלים, גלמים ופרפרים יש להתאים לו דימיון מודרך שיהלום את נטיותיו ועולמו הייחודי.

דמיון מודרך בשלב זה המתבצע לאחר חיזוק משאבים ועבודה על העבר – בכוחו לחולל שינוי מידי. ממש מיד בתום דמיון מודרך כזה או ביום לאחריו ימצא עצמו האדם מתנהג, חושב ומרגיש אחרת.

שלב רביעי: דימיון מודרך להטמעת השינוי בעתיד. לאחר השגת השינוי הרצוי חשוב להמשיך בתהליך של דמיון מודרך לשם קיבוע השינוי ושימורו. רבים מאיתנו מכירים את המצב בו אנו מצליחים להתגייס ולחולל שינוי (לרדת במשקל, להתמיד לזמן מה בפעילות גופנית, לתקשר בנינוחות עם ילדינו וכדומה). לאכזבתנו, לאחר זמן מה המצב חוזר לקדמותו. דמיון מודרך לעתיד בכוחו למנוע את הנסיגה ולקבע את השינוי. דימיון מודרך לעתיד יתאר מצב בו האדם ממשיך את חייו. הימים, והחודשים  חולפים, השנים עוברות, והוא ממשיך לדמיין את עצמו במצב בו השינוי הוא חלק טבעי בחייו.

לסיכום:

בגישת רטר תהליך מלא של דמיון מודרך כולל כאמור ארבעה שלבים: חיזוק משאבים, גילוי וריפוי העבר, ביצוע השינוי בהווה וקיבוע השינוי לעתיד. דמיון מודרך מהווה אחד ממרכיבי הטיפול. מרכיב מהותי נוסף הוא NLP.

באלו נושאים יכול דימיון מודרך לסייע?

  1. דמיון מודרך הוא כלי פשוט, גמיש ויעיל מאוד. ניתן להעביר דמיון מודרך לילדים מגיל צעיר מאוד. יש עדויות על דימיון מודרך שנעשה לעוברים לשם היפוכם ממנח עכוז למנח ראש כהכנה ללידה. העובר הגיב לכך ומייד לאחר דמיון מודרך זה – התהפך.
  2. דמיון מודרך תומך במצבים אקוטיים של התקפי חרדה, לאחר תאונות ולפני בחינות או אירועים מרגשים מאוד.
  3. דימיון מודרך מסייע בהתמודדות עם מחלות רבות, ואף מרפא אותן.  בעזרת דמיון מודרך אפשר לחזק את המערכת החיסונית בגוף. בין היתר, דמיון מודרך מסייע מאוד בהחלמה מפציעות בגפיים, ואונקולוגים רבים מפנים כעת חולי סרטן להשתמש בכלי של דימיון מודרך כהשלמה לטיפולים המקובלים.
  4. דמיון מודרך מסייע בשינוי הרגלים מזיקים. באמצעות דמיון מודרך אפשר לבצע שינויים התנהגותיים, מחשבתיים ורגשיים.
  5. מנחה טוב ישקול בזהירות קיום של הרפיה או דימיון מודרך במצבים קשים של דיכאון. אנשים שאינם מקצועיים מאוד בתחום צריכים להימנע מלהעביר דמיון מודרך לאנשים שבוחן המציאות שלהם אינו תקין (בעת התקף פסיכוטי).
  6. פרט להתניות אלה, דמיון מודרך המבוצע כהלכה הוא בטוח לשימוש במגוון רחב מאוד של בעיות וקשיים. מומלץ לפנות לאוצר ההדמיות.

לאוסף הדמיונות המודרכים לחץ'/י כאן.

והנה שוב, הגישה המיוחדת לאוסף דמיונות מודרכים מוקלטים:

אוסף הדמיונות מודרכים, בהקלטת אולפן, למטרות נפוצות רבות

מעוניינים במידע נוסף אודות קורס דמיון מודרך?

דברו איתנו

אשמח לקבל גם דיוור עם עדכונים על כנסי היכרות הקרובים אלי