מהו NLP?

ריכזנו עבורך את כל המידע על NLP, כדי להקל עלייך במציאת הנושא אותו חיפשת, הוספנו עבורך ניווט מהיר בעמוד זה:

מהו NLP, איך שיטת ה NLP יכולה לעזור לך
נושאים בהם NLP יסייע לך: מערכות יחסים, רגשות, החלמה מסרטן, בריאות
איך שיטת ה-NLP עובדת, למה תקשורת עם התת-מודע חשובה, איך לתקשר עם התת מודע

וכמובן המסלול שלנו ללימודי NLP.


מהו NLP?

NLP הם ראשי תיבות של Neuro Linguistic Programming ובעברית נל"פ – ניתוב לשוני פיזיולוגי. זהו מודל לתקשורת בין אישית ותוך אישית (האדם עם עצמו), שהחל להתפתח בארצות הברית בשנות השבעים של המאה הקודמת.

ראשי התיבות, הן שלוש אותיות המייצגות בתמציתיות תהליך מורכב המייצר שינוי.

neuro – N  – הפן העצבי, מוחי, פזיולוגי. המוח קולט מידע דרך החושים. כל חוש הוא מעין דלת דרכה נכנס מידע למוח ומעובד שם. המוח קולט את הגירויים השונים ומתרגם אותם לחוויות בעלות משמעות. ה-NLP מדגיש כי קיימת שונות רבה מאוד בין בני האדם בקלט החושי. לכל אחד מאיתנו העדפות חושיות שונות. הדלתות המטאפוריות הללו פתוחות באופנים שונים אצל בני אדם שונים. ההבנה כי אנו קולטים את אותה המציאות באופנים שונים מאפשרת להבין מדוע יש ביננו כל כך הרבה אי הבנות. היכרות עם הפן הנוירולוגי מאפשרת תכנות יעיל של המוח.

linguistic – L  הפן הלשוני, הביטוי המילולי של החוויות הפנימיות. האופן בו אנו מתבטאים מרמז על הנוירולוגיה שלנו. שיטת ה-NLP מלמדת אותנו להקשיב באופן ייחודי ולאתר רמזים המעידים על סגנון החישה. לפני כמה שנים ספרו לי על ילד ששאל את אביו מדוע הוא מסיר את משקפיו לפני השינה. האב ענה כי את החלומות הוא רואה מצויין גם בלי משקפיים. הילד הגיב בהפתעה: "אבא, חלומות שומעים, חלומות לא רואים". זוהי דוגמא נחמדה לאופן בו המילים מסגירות את סגנון החישה. ב-NLP אנו קשובים באופן מיוחד ומצליחים ליצור שינוי עמוק תוך שימוש במילים הנכונות. ל-NLP יש חוקים דיקדוקיים משלו ומודלים לשוניים המאפשרים הבנה עמוקה של נפש האדם.

programming – P הפן הניתובי, תכנותי, תהליכי השינוי הרבים המרכיבים את המודל. כדי ליצור שינוי עמוק, שישמר לאורך זמן יש לדבר בשפתו הייחודית של התת מודע. עבודת התכנות ב-NLP מורכבת משלבים המתקדמים באופן הגיוני וגאוני ליצירת שינוי. יש עשרות ואולי אף מאות תכנותים שונים. מטרתם לפתור בעיות כגון אלרגיה, פוביה וחרדה. חלק מהתהליכים מכוונים לשינוי הרגלים מזיקים ואחרים להטמעת השינוי בעתיד. כל יוצר של NLP מביא לעולם תהליכים חדשים והתחום ממשיך להתפתח כל הזמן. מידע רב נוסף, מחכה לך בתחתית העמוד.

רוצה להבין טוב יותר מהו NLP מבלי לקרוא טקסט ארוך?

כל הפרטים בהרצאה הבאה:

איך שיטת ה-NLP יכולה לעזור לך

NLP היא שיטה, שמאפשרת תקשורת עם התת-מודע ומטרתה לעזור לך ליצור תוצאות עוצמתיות ומהירות בחייך שישמרו לאורך זמן.
אם ניסית בעבר ליצור שינוי בתחום מסוים כמו לרדת במשקל, להפסיק לעשן, לשפר את התקשורת בזוגיות או בהורות שלך, להגביר את רמת הביטחון העצמי, למצוא זוגיות וכדומה, אך לא הצלחת מכל סיבה שהיא – NLP יכול לסייע לך לעשות זאת. אין צורך בניסיון ספציפי או בכישורים מיוחדים כדי להיעזר ב-NLP לתועלתך.
הניסיון הנצבר לאורך שנים עם שיטת ה-NLP, בישראל ובכל העולם, מוכיח תוצאות בתחומים הבאים –

שינוי הרגלים – איך להיפטר מהרגל מזיק כמו אכילת יתר או עישון ולהחליף אותו בהרגל מקדם כמו תזונה בריאה או ספורט.

טיפול בבעיות בריאות – טיפול במחלות פיזיות, הקלה על כאבים, כניסה להריון, הפחתת סימפטומים של מחלות ועזרה בבעיות בריאותיות.

מערכות יחסים – מציאת זוגיות ושיפור התקשורת ומערכות היחסים הקרובות כמו זוגיות, הורות ומשפחה מורחבת.

טיפול בבעיות רגשיות – טיפול בחרדות, דכאון, פחדים ופוביות כמו פחד קהל, פחד גבהים, פחד טיסה, טיפול בתלות ובהתמכרות, שחרור כעסים, שחרור רגשות אשמה, טיפול בפחד קהל ובחרדה חברתית, התמודדות עם אבל ואובדן ועוד.

אנשים שטופלו ב-NLP מדווחים על שינויים רבים לטובה, כמו למשל: ביטחון עצמי גבוה יותר, חוסן רגשי ויכולת טובה יותר להתמודד עם קשיים ואתגרים, שלווה, רגיעה ומסוגלות ליצור שקט פנימי בקלות ובלי קשר לנסיבות, שחרור ממחשבות טורדניות ומדאגות. גמילה מהרגלים מזיקים ומהתמכרויות שונות, אנשים ירדו במשקל, הפסיקו לעשן, החלו לעסוק בספורט בקביעות ויצרו לעצמם חיים משוחררים ומלאי אנרגיות. רבים מאוד מדווחים על שיפור משמעותי ביכולתם לנהל מערכות יחסים טובות. והעיקר – השינויים נשמרים לאורך זמן.אפשר להתאים הנחייה ב-NLP גם לאנשים עם מוגבלויות שונות וגם לילדים.

רוצה לגלות עוד על NLP במפגש היכרות? לאחר השארת הפרטים נחזור אליך לספר לך הכל

אשמח לקבל גם דיוור עם עדכונים על כנסי היכרות הקרובים אלי

איך שיטת ה-NLP עובדת

NLP היא שיטה, דרך, שפה, כלים ותהליכים, לתקשר עם התת-מודע שלנו, לתכנת אותו ולרתום אותו לעזור לנו לחולל כל שינוי שאנחנו מבקשים לעשות בחיינו בכל תחום.

לא מדובר כאן בעוד ניסיון אכזב לחולל שינוי ללא תוצאות. השינוי שמתחולל בעזרת שימוש בשיטת ה-NLP הוא מהיר ועוצמתי, לרוב ללא מאמץ ומחזיק מעמד לאורך זמן.

מודל ה-NLP פותח תוך צפייה בגאוני תקשורת כמו: מילטון אריקסון, וירג'יניה סטיר, פריס פרלס, גרייגורי בייטסון ואחרים. זהו מודל השואב את חוכמתו העמוקה מגאונותם.

בתהליכים עמוקים של תכנות התת מודע יוצרים שינויים רגשיים, מחשבתיים או התנהגותיים.

קסם? האמת היא שלא בדיוק. זהו עניין של הכוחות הקיימים בתוכנו ומיד נסביר למה אנחנו מתכוונים.

אפשר לומר, שהתודעה שלנו נחלקת פחות או יותר לשני חלקים לא שווים – המודע והתת-מודע. כדי שנוכל להצליח, להתקדם וליצור שינויים אמיתיים בחיינו חשוב שהמודע והתת-מודע ישתפו פעולה ביניהם.

לא תמיד פשוט להגיע למצב, שבו המודע והתת-מודע יהיו מסונכרנים. למעשה, הנחת היסוד ב-NLP היא, שלעתים קרובות קיים קונפליקט בין שני הרכיבים הללו.

למשל: אם אנחנו אומרים לעצמנו במודע, שאנחנו מאוד רוצים להצליח בתחום הפיננסי. חשוב לנו שיהיה לנו כסף, שייכנס שפע לחיים שלנו, ואנחנו מחליטים שמעכשיו נעבוד קשה ונהיה ממוקדים ויעילים כדי ליצור את ההצלחה הנשאפת הזאת. מעולה, אבל נניח, שבתת-המודע שלנו אנחנו מחזיקים באמונה, שהצלחה פוגעת בחופש שלנו. במצב כזה, כל הפעולות שנעשה וכל העבודה שנשקיע למעשה לא יביאו את התוצאות שאנחנו מקווים להן. למה?

כי כוחו של תת-המודע על חיינו הוא עצום. ההערכה היא, שבסך הכל כ-3% מכוח העיבוד של המוח שלנו נעשה בחלק המודע שלו ועוד כ-97% הם תהליכים לא מודעים, אוטונומיים ואוטומטיים של המערכות שלנו. אפשר להמחיש זאת בהשוואת לפעילות אחרות בגופנו. למשל, עיכול מזון, הגנה חיסונית, ריפוי טבעי של פצע או דלקת, ותהליכים רבים נוספים הם אוטומטיים ואוטונומיים של הגוף, שאיננו מודעים אליהם בכלל. הגוף איננו צריך את המודע שלנו כדי לבצע אותם. באופן דומה גם תהליכים רגשיים רבים מעובדים מבלי שנהיה מודעים לכך.

זו הסיבה לכך שהפעלת שינוי מודע שמערב פעולה מתוך כוח רצון בלבד, נוחל לעתים קרובות כישלון. הכוחות עצומים, הלא מודעים שבתוכנו משפיעים רבות על היכולת שלנו לחולל שינוי.
פעמים רבות אנו מאוד מעוניינים בשינוי ופועלים באופן מודע כדי להשיגו. אנו משקיעים בכך את כל כוח הרצון שלנו ומתגייסים להשגת מטרתנו, אך לאכזבתנו, כעבור זמן אנו מתעייפים, מתייאשים והמצב חוזר לקדמותו. אפשר להמשיל מצב זה לעגלה אותה מובילים שני סוסים, אבל הם אינם רתומים היטב וכל סוס מושך את העגלה לכיוון אחר. וכך, מצד אחד העגלה אינה מתקדמת הרבה והסוסים מתעייפים מאוד. את "עגלת חיינו" מושכים שני סוסים, ופעמים רבות הם אינם מסונכרנים. "סוס" אחד, (המודע) משך את העגלה לצד אחד, בעוד "הסוס" השני, (התת מודע) משך את העגלה לצד השני.

הקסם של ה-NLP הוא ביכולתו לדבר בשפתו של התת מודע, להבין מדוע ה"סוס" הלא מודע מתנגד לשינוי, לעשות עבודה ממוקדת ויעילה שבסופה יכוונו שני הסוסים לקידום העגלה. כך שני כוחות הסוס שבתוכנו מקדמים את העגלה לכיוון שמועיל לנו ביותר. במצב זה השינוי קורה כמעט מאליו.

למה תקשורת עם התת-מודע חשובה?

נניח שפיניתם לעצמכם זמן ושאלתם את עצמכם: "מה ארצה להגשים בחיים האישיים, במערכות היחסים או בקריירה שלי? כך שארגיש נפלא כשהוא יתקיים, משהו שיקדם אותי, יעזור לי ויצמיח אותי מבחינה אישית ו/או מקצועית".

יש מצב, שכדי להתניע את התהליך אפילו כתבתם לעצמכם יעדים ומטרות וגם כמה משימות להתחיל איתן בחודש הקרוב. ועכשיו הגיע הרגע להתחיל ליישם. אתם בשיא ההתלהבות. עובר עליכם יום מלא בהספקים חדשים.

הרצון לשנות, להתפתח ולהגשים את עצמכם הוא תמיד רצוי ומבורך. הוא חלק מתהליך הצמיחה וההתפתחות הטבעי של אדם. לכולנו יש שאיפות ורצונות להרגיש טוב, להיות בריאים, לממש את עצמנו מבחינה מקצועית ולהיות משמעותיים – בזוגיות, בהורות ובקהילה שלנו.

יש שתי אפשרויות להתייחס למטרות ולשינוי שאנחנו מבקשים:

החדשות הטובות הן – ששינוי הוא אפשרי!
אפשר להגשים חלומות, להשיג יעדים, ולשפר את איכות חייכם בכל תחום.

אבל יש גם חדשות רעות – הסטטיסטיקה אומרת, שבתוך 3 חודשים למעלה מ-80% מהתכניות שרובנו עושים ליצירת שינוי – נגנזות. ואיתם נגנזים גם החלומות לחיים אחרים ואנחנו חוזרים בתוך זמן קצר להרגלים הישנים.

למה זה קורה?

הסיבה המרכזית לכך היא – התת-מודע שלנו.

התת-מודע הוא שחקן מוביל בכל הצלחה או אי-הצלחה שלנו. הוא למעשה המנהל הראשי של דרך ההגשמה וההצלחה שלנו.

איך התת-מודע אחראי להצלחת השינוי ולהתקדמותנו בחיים?

כאשר אנחנו מחליטים לחולל שינוי בחיים כמו – לרדת במשקל, להפסיק לעשן, להקים עסק, להגדיל את העסק, לחיות בזוגיות טובה או לחולל שינוי בכל תחום אחר, מתישהו ניתקל במחסום שלא ייאפשר לנו להתקדם.

מחסום בדרך לשינוי יכול לבוא לידי ביטוי בשלוש דרכים –

  • חסם בהתנהגות – למשל דחיינות
  • חסם במחשבה – למשל ירידת מוטיבציה, מחשבות שמשתלטות ולא מאפשרות התקדמות
  • חסם ברגש – למשל פחד, אשמה, כעס.

כולנו נתקלים במחסומים לשינוי אבל לרוב אנחנו לא יודעים מהי הסיבה להם ולא יודעים איך לטפל בה. אנחנו מנסים לעקוף אותה אך זה לרוב לא עוזר. לעתים קרובות מגיע הרגע שבו אנחנו מתייאשים ונסוגים מהשינוי בו התחלנו. לרוב מתלווים לכך רגשות אשם, אכזבה, תסכול ולעיתים האשמה של מישהו אחר שאנו משליכים עליו את כישלוננו.

מהי הסיבה לכך שלפני חודש הייתה לנו מוטיבציה אדירה ועכשיו היא נעלמה? רבים מאיתנו תולים את הסיבה לאי-הצלחת השינוי במשהו חיצוני כמו המצב בשוק, אנשים אחרים שלא שיתפו פעולה, שלא תמכו וכד'.

אבל לרוב זאת לא הסיבה האמיתית לכך.

הסיבה האמיתית לאי-הצלחה ביצירת שינוי היא פנימית ולא חיצונית. וברוב המקרים מדובר בסיבה לא מודעת. היא יכולה להיות נעוצה בעבר שלנו, באירועים שחווינו בעבר ושאולי נשכחו לגמרי מתודעתנו. אבל אותו רכיב שקיים בתוכנו שנקרא התת-מודע, לא שכח אותם.

כשאנחנו באמת רוצים לטפל במחסום לשינוי הדרך לטפל בכך היא לתקשר עם התת-מודע שלנו. עלינו להעלות את הסיבה העמוקה אל המודע, להבין אותה ולטפל בה. רק כך נוכל לחצות את הקושי האמיתי ולהמשיך להתקדם לקראת הגשמת המטרות שלנו.

ואגב, כשיודעים איך לעשות זאת, זה לא לוקח זמן רב. פשוט צריך לדעת איך לעשות זאת ושיטת ה-NLP יודעת לתקשר עם התת מודע בדרכים מופלאות.

איך לתקשר עם התת-מודע?

יעדים, מטרות, משימות ותכנון שנתי שייכים לחלק החושב וההגיוני של המוח. לתת-המודע זה נשמע כמו סינית עתיקה. התת-מודע מדבר ברגשות, בצבעים, בדימויים, בסמלים ובסיפורים.

כדי שהתכנית היפה שבנינו לא תחזור למגרה לשנה נוספת, כדי שהפעם באמת נצליח להגשים את רצונותינו, כדי שתת המודע יירתם לשינוי וינהל לנו את ההצלחה – עלינו ללמוד לתקשר אתו.

איך עושים זאת? NLP היא דרך יישומית שמורכבת מתהליכים וטכניקות שמטרתן לתקשר עם התת-מודע, לתכנת אותו מחדש ולרתום אותו לייצר הצלחה והגשמה בכל תחום שאתם בוחרים להתמקד בו.

איך זה עובד בדיוק? ב-NLP אנו מקשיבים באופן מדוקדק לביטויים שונים הנותנים לנו רמזים אודות הפעילות הנוירולוגית / חושית. הבנת העולם הפנימי, עצבי האישית מאפשרת לנו להתאים לכל אדם תהליכי NLP שיתאימו לו כמו כפפה ליד. תהליכים שיצרו שינוי עמוק באופן בו התת מודע שלו ישתף איתו פעולה מעתה ואילך.

המודל מאוד יישומי. אנו מגדירים מטרה (ולא בעיה) ומתקדמים במהירות להשגתה. חלק מהטיפול מתבצע בעיניים עצומות תוך כניסה פנימה לעולם הפנימי, העמוק. תובנות רבות מתגלות במהלך העבודה. תחושה כי "אסימונים רבים נופלים". תחושה של השלמה פנימית, הבנה ואהבה לעצמי. היכולת ליישר הקו בין כל הרמות השונות הפועלות בתוכי, מאפשרת התקדמות מהירה וקלה לעבר המטרה.

נתנו לכם כאן מידע מפורט ומקיף על מודל ה-NLP. והאמת היא שזהו רק קצה הקרחון. מוכרחים לחוות את NLP כדי להבין באמת איך הוא פועל. אם מעניין אתכם להתנסות ב-NLP ולחוות אותו כדי לעשות זאת הדבר שאנחנו הכי ממליצים עליו הוא שתבואו לחוות ולהתנסות ב-NLP ובדמיון מודרך ומתוך ההתנסות תצליחו לחוות איך זה פועל עליכם.

מעניין אותך להתנסות ב-NLP?
אנחנו מזמינים אותך לכנס ההיכרות שלנו לחלום. לדמיין. להגשים
שבו נסביר ונמחיש לך ע"י התנסות וחוויה מהו NLP וכיצד לימודי NLP יוכלו לתרום לך בכל תחומי החיים
לקבלת פרטים ולהרשמה לכנס ההיכרות הקרוב עם NLP – לחץ / לחצי כאן

דברו איתנו

אשמח לקבל גם דיוור עם עדכונים על כנסי היכרות הקרובים אלי

Pin It on Pinterest

אוהבים? חברים משתפים!