להפסיק ‘לנסות’ ולהתחיל ‘להצליח’ (לפי NLP)

פעמים רבות אנו אומרים לעצמנו ולאחרים: “תנסה להירגע…” או “תשתדל שלא לעשות…”. לרבים ניסוח זה נשמע רך יותר מאשר הציווי “תרגע!” או “אל תעשה…!”. אבל האם באמת מדובר במילה שמרככת מסרים? אולי מדובר דווקא במילה שמחלישה ומעוררת ספק בנוגע ליכולת?

מודל ה-NLP מייחס חשיבות רבה למילים, לשפה, (ה-L, ב-NLP משמעותו: לינגוויסטי, לשוני). המילה ‘תנסה’ מרמזת על רצון להשיג דבר מה במאמץ. הניסיון אולי יצליח ואולי יכשל. האם זה באמת מה שאנו רוצים לומר כשאנו אומרים ‘תנסה’? האם מילה זו מעודדת מוטיבציה?

איך מתנהג ילד שאומרים לו: “תנסה להיות נחמד”. מה זה מעורר? ואם במהלך טיסה הייתם שומעים מהטייס את ההודעה הבאה: “אנו מתקרבים לשדה התעופה ואני אנסה להנחית את המטוס בשלום”. האם המילה תנסה הייתה נוסכת בכם ביטחון במקרה זה?

במכללת רטר זו כמעט מילה גסה. קל לזהות את בוגרי רטר כיוון שהם משמיטים באופן עקבי את המילה ‘לנסות’ מאוצר המילים שלהם. העוסקים בנל”פ (NLP) יחליפו את המילה’תנסה’ במילה: “תוכל…” או תאפשר לעצמך ל…”. שינוי קטן זה מעביר באופן לא מודע מסר מחזק שבחובו הידיעה כי בדבר אפשרי. כך תוכלו להעביר מסר מעודד של הצלחה.

היו רכים עם עצמכם. הדיבור שלנו נוטה להיכנס לתבניות אוטומטיות. המילים: “תנסי”, “תשתדל”, “אני אנסה…” וכדומה. שינוי בדפוסי הדיבור האוטומטי לוקח זמן. תחילה תשימו לב, אחרי שאמרתם מילה זו שהיא נאמרה. זה נפלא, אתם כבר יוצאים מהאוטומט ומתחילים להיות מודעים למשהו שבעבר היה לא מודע. עם הזמן תצליחו גם להחליף את המילים הללו ולהחליפן באחרות.

הוסף/הוסיפי תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 1. אביבית הגיב ב-

  הי, זה לא ממש מסתדר עם כל הסיטואציות , לדוגמה כשהבן שלי מעצבן או שבשיחה עם מישהו הוא מדבר לא יפה אני לא יכלה לומר לו תאפשר לעצמך להרגע זה לא ממש מתאים כאן אני פשוט אומרת לו תרגע ואולי תשקול מילותיך.

  הגב
 2. אנה הגיב ב-

  אשמח את תתיחסו גם לנשים שבקבוצה. אפשר לכתוב באופן שיתיחס גם אליהן. לשון זכר אינה ברירת מחדל . לעצם העניין. מסכימה בהחלט! ” תנסי” משדרת רקע עם כשלונות קודמים ומציאות של ” אי בטחון”

  הגב
 3. אילוק אפרת הגיב ב-

  היי שבת שלום הרגע קראתי להפסיק לנסות ולהתחיל להצליח מעולם לא עלתה בי המחשבה לומר תאפשר לעצמך שינוי קטן מדהים שאין פה מילות התניה והן בעצם משקפות את האוטומטי במילים שאנו מוצאים בשלוף לפני מחשבה מאמצת את הנאמר ולדעת שיש מילים חלופיות להבנה ומאםשרת לעצמי לשנות תודה רבה

  הגב
 4. יהודית הגיב ב-

  משמע נפלא. אנסה לזכור זאת בפעם הבאה כשלא אצליח לעמוד בלחץ

  הגב
 5. מירה הגיב ב-

  השפה מייצגת חשיבה.
  השפה שלנו משקפת את האופן בו אנו חושבים, וכפועל יוצא מכך כיצד אנו פועלים ומתנהגים.
  מכאן, שאם שואפים לשינוי בהתנהגות חשוב להבין את הקשר בין השפה והחשיבה.

  הגב
 6. בולוס זידאן רודיינה הגיב ב-

  תודה על הטיפ שמעודד ומאתגר להצלחות

  הגב
  • סואעד אלהם הגיב ב-

   בהחלט נכון, מסכימה מאוד עם מה שנכתב, להגיד תנסה זה אומר שיש סיכוי שאפשר ויש סיכוי שאי אפשר וזה אומר שהואפציה של אי הצלחה פתוחה תמיד, ברגע שמציבים לעצמו או כנגד עינינו את ההצלחה אז בהחלט נצליח. זה מזכיר לי משל שסבתא הייתה אומרת לי ” אל תגיד לבנך יא חמור יצא בהחלט חמור”. סליחה על המשל זה אך זה מה שישר קפץ לי כשקראתי את הטיפ הזה.
   פעם אמרתי לבן שלי תנסה להיות מנומס עם אחותך, מה שאמר לי ישר:”אינני יכול”.
   תודה לכם על הטיפים שעוזרים לנו לעשות תהליך שבו מוציאים את הלא נודע ותודעה שלנו

   הגב
 7. אסתר חלאק הגיב ב-

  עשרות שנים המילים וההטיות של לנסות/להשתדל/ואפילו לרצות הן מחוץ ללקסיקון שלי, הברירה החד משמעית הייתה: “לעשות זה רק לעשות”
  דרככם נחשפתי למושג “לאפשר” שיש בו רכות ופתיחות והמשכיות- יותר עושר של אפשרויות ובחירות
  תודה

  הגב
 8. דפנה בידר הגיב ב-

  נכון מאוד, לכל מילה יש השפעה עלינו אם במודה או לא, למשל כאשר אדם לחוץ ודואג ואומרים לו אל תדאג יהיה בסדר באופן אוטומט הוא דואג יותר. לכל מילה יש השפעה שונה ולכן צריך לנסות ולהתמודד אם מצבים שונים

  הגב
 9. דוד ד"ר עטיה הגיב ב-

  אכן מדויק שמטופל שלי אומר אני אשתדל להגיע בזמן או אשתדל לצחצח שיניים .אני מבקש שלא ישתדל אלא שיבצע כי ברור לשנינו כי להשתדל הכוונה ברוב המקרים זה לא לעשות

  הגב
 10. טייה חממי הגיב ב-

  באומרנו, תנסה, תשתדל, אנו בעצם מאפשרים בריחה וכך למעשה לא מטמיעים את ההתנהגות/השינוי שאנו מייחלים לו.
  תודה רבה ויום נפלא!

  הגב
 11. סימה הגיב ב-

  הטיפ מאוד נכון והגיוני…צריך רק להטמיע וליישם !
  הערה לשונית…במשפט האחרון צריך להיות “עם הזמן…, ולא “אם הזמן…”

  הגב
 12. גדעון הגיב ב-

  זה מיותר כמו לומר לפעוט “תנסה ללכת”. הרי הוא ינסה בין כה וכה, ולא ירפה עד שיצליח. אבל אם נגיד לו “תנסה” אפשר שנעורר בו ספקות ובכך נעכב את התפתחותו הטבעית, לא כן?

  הגב
 13. אורנה הגיב ב-

  הייתי מאד רוצה לעבור את הקורס אבל הוא ממש קורס לעשירים .כששמעתי את המחיר נסוגתי ואחפש קורס שאוכל לעמוד בתשלומים שלו וגם להשיג את מה שאני מחפשת
  אני שמעתי שהקורס טוב וחבל שאנשים מפשוטי העם לא יכולים לחוות אותו משום שהוא כל כך יקר.

  הגב
 14. מיכל כהן הגיב ב-

  למה הדבר דומה? לביטוי “אני מחפש עבודה/פתרון”.
  החלפת הביטוי הנ”ל ב”אני מוצא עבודה/פתרון” מניבה תחושה פרואקטיבית, אפקטיבית ומבטיחה תוצאות.

  הגב
 15. אורנה הגיב ב-

  מדהים, בהחלט נשמע הגיוני. אני אהיה מודעת יותר עכשיו לשימוש במילים האלה. בהחלט אשנה את הניסוח שלי למילים שמובילות לעשיה, מילים שמניעות קדימה. אשמח לקבל טיפים נוספים. ובהחלט תודה רבה!

  הגב
 16. אורנה הגיב ב-

  מדהים, בהחלט נשמע הגיוני. אני אהיה מודעת יותר עכשיו לשימוש במילים האלה. בהחלט אשנה את הניסוח שלי למילים שמובילות לעשיה, מילים שמניעות קדימה. אשמח לקבל טיפים נוספים. ובהחלט תודה רבה!

  הגב
 17. רחל הגיב ב-

  פתאום אני רואה שהשתמשתי המילה אשתדל. איך היה עדיף לנסח זאת?
  אשמח לקבל תשובה
  רחל

  הגב
  • מכללת רטר הגיב ב-

   הי רחל
   אני מתנצלת שלקח לנו זמן כה רב לענות. מדובר בבעיה טכנית שהיתה לנו
   כמובן שבמקום המילה “להשתדל”, ניתן לרשום בלשון הווה, “אני שמה לב ומודעת לכוחן של המילים”.
   ברגע שתגדירי זאת ככה, החיוביות תדבק בך
   יום נעים והרבה טוב!

   הגב
 18. רחל הגיב ב-

  מדהים מה כוחן של המילים. אשתדל לשים לב ולהיות מודעת אליהן. זה ודאי יעשה שינוי לטובה
  תודה
  רחל

  הגב
 19. יפה דנינו הגיב ב-

  שפה רכה היא השפה שהיתה חסרה לי לאורך שנות חיי… שפה שמאמינה ביכולתי, שמברכת אותי בצאתי לדרך…

  הגב
 20. אייל מרום הגיב ב-

  נכון מאוד! זה כמו “לנסות ללכת”, מי שיאמר כי הוא מנסה ללכת, הוא למעשה עומד במקום ו”עושה נסיונות לעשות צעדים”, אך בפועל אינו מתקדם – כי הוא רק מנסה. יש שני מצבים: או ללכת, פשוט לעשות צעד ועוד צעד קדימה. או להישאר במקום.

  הגב