אוצר מאמרים

11291977

מאמרים רבים נאספו במכללת רטר במשך השנים. חלק מהמאמרים נכתבו על ידי מנהלי המכללה ומרציה וחלקם נכתבו על ידי משתתפי שנה ג' כחלק מדרישות הקורס. לפני כל מאמר מופיע תקציר.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter
 • כותרת מאת
 • התמודדות עם אובדן מרינה מוסקוביץ

  התמודדות עם אובדן היא נושא שעניין אותי שנים רבות וגם מאוד קרוב לליבי בעקבות אירוע טראגי שאירע במשפחתי. כל חיי התחבטתי בשאלה כיצד מתמודד אדם עם מוות של מישהו כה קרוב. איך אפשר להמשיך בחיים?על הדרך להתמודד עם אירוע ט באמצעות כלי NLP ודמיון מודרך- מאת ראגי מרינה מוסקוביץ – קורס טריינרס (שנה ג')

 • איך להיות הורה "חופר" ולגייס את הילד לשיח כן ואמיתי הגר לבנטל

  איך "חופרים" לילדים שלנו מספיק כדי להגן עליהם ויחד עם זאת שומרים על קשב וקשר טוב איתם? האם זה בכלל אפשרי?

   זה אפשרי ואפילו קל ונגיש.

   

  אז כדי ללמוד איך "לחפור" נכון ולייצר תוך כך גשר עילי של תקשורת טובה, במקום לחפור מנהרה חשוכה שעלולה לבסוף לקרוס על כל יושביה, בוניה והוגיה, כדאי לזנוח מספר "אמיתות" בנוגע ליחסי הורים וילדים ולאמץ תחתן אמיתות אחרות

 • רוצה לדעת איך אפשר להיגמל מעישון בעזרת NLP? שריתה נעים

   מאמר חשוב העוסק באופן בו מתמכרים לעישון, בנזקיו ותוצאותיו של הרגל מזיק זה ובתיאור מקרה מעורר השראה המוכיח כי יש אנשים שהטוב ביותר עבורם הוא לא להיגמל באופן מוחלט אלא להפחית ממספר הסיגריות למינימום. שריתה נעים ברגישותה נוגעת בעומקי הנפש ותוך טיפול NLP קצר וממוקד מאפשרת למונחה רגיעה, שחרור הרגשי ובעקבותיו גם שינוי בהרגלי העישון. 

 • טיפול בחרדת בחינות במתמטיקה ורדה ברקן

  במאמר זה סוקרת ורדה היבטים שונים של חרדה. היא משתמשת במקורות איכותיים מאוד בסקירתה הספרותית. המאמר מראה כיצד כלים של NLP ודמיון מודרך נותנים מענה מצוין למטרות אותן מגדירה הפסיכולוגיה הקלאסית לטיפול בחרדה. בהמשך מתארת ורדה את עבודתה עם תלמידי תיכון שצלחו את בחינת הבגרות במתמטיקה ברגיעה ובציונים גבוהים.

 • הקשר בין ביטחון עצמי וקשר שלו להתפתחות האישית שלנו לילך ריגלר

   במאמר אישי מספרת לילך על תהליך העצמה שעברה באמצעות NLP ודמיון מודרך. תהליך שבעקבותיו ערכה שינויים רבים בחייה האישיים והמקצועיים. היא מקדימה לכך הסבר אודות ביטחון עצמי, האופן בו הוא מתפתח והדרכים לחזקו. המאמר מעורר תקווה לשינוי ומוכיח שוב את יעילות הכלים העומדים לרשות העוסקים ב-NLP ודמיון מודרך.

 • הסוד של הכעס אביעד כהנא

  תקציר המאמר:

  במאמר זה חולק אביעד כהנא עם הקוראים את תובנותיו אודות כעס למאפייניו השונים. הוא מרחיב את הסיבות הגורמות לנו לכעוס על ילדינו ומקדיש פרק ליחסה של היהדות לכעס. בהמשך הוא מתאר מקרה בו טפל הממחיש כיצד שילוב מוצלח של NLP, דמיון מודרך ו-TLT מביאים לשינוי לטובה בנטיית המונחה לכעוס על אשתו ועל ילדיו.

 • שילוב תהליכי NLP בטיפול קול ליצירת שינוי ארוך טווח לאה מרום

  אישה עם יד על הפה רובינו מתייחסים לקולנו כמובן מאיליו. במאמר זה פורטת לאה מרום היבטים שונים הקשורים להפקת הקול: הפיזי, הרגשי והמנטלי. בהמשך מתואר מקרה בו טיפלה ושלבה את הטיפול המסורתי בהפרעות דיבור עם תהליכי NLP. המאמר ממחיש כיצד יכולים אנשי מקצוע לשלב את כלי ה-NLP בעבודתם ובכך לשפר את תוצאות הטיפול.   

   

 • לשבור את תקרת הזכוכית טלי בן יעקב

  בחלקו הראשון של המאמר אציג מספר תיאוריות לניהול השינוי ויצירת פריצת דרך. בחלקו השני של המאמר אציג את סיפורו של יואב תוך פירוט מהלך הפגישות והעבודה שביצענו יחד.

  יואב (שם בדוי) אשר הגיע אלי לצורך תמיכה בהקמת העסק שלו. בעזרת כלי ה NLP ובהתבסס על תיאוריות שונות לניהול השינוי הצליח יואב לא רק להקים עסק משגשג אלא לבצע שינוי אמיתי באופן שבו הוא תופס את עצמו, יואב שבר את תקרת הזכוכית הפנימית שלו וכיום השמים הם הגבול עבורו.

   

 • מציאת זוגיות אחרי גיל 35 או "אני כל כך רוצה זוגיות, אז למה אני לא מוצאת?!" תימורה שפירא

  "מאמרה של תימורה שפירא עוסק בשאלת המוכנות למציאת זוגיות. תימורה מבקשת לבסס את ההנחה שאצל חלק מן הנשים המחפשות זוגיות ישנם חסמים, תבניות רגשיות, דפוסי חשיבה ודפוסי התנהגות המכבידים מאוד ביצירת שינוי והשגת המטרה. תימורה מציגה סיבות אפשריות לחסמים אלה ומביאה מתוך נסיונה המקצועי דוגמא של תהליך מלא של הנחייה שהעבירה למונחה באמצעות הכלים של ה-NLP והדמיון מודרך בגישת רטר. בתהליך הנחתה והובילה את המונחה להתגברות על המכשולים הפנימיים ולפתיחות ומוכנות לקראת מציאת בן זוג. המאמר מעניין ומלמד.

  תימורה מציגה רשימה ביבליוגרפית עשירה וענפה מאוד"

   

 • התמודדות עם "חזרה בתשובה" חגית מגל

  במאמר אישי זה חולקת עמנו הכותבת את סיפורה האישי. בנה חזר בתשובה והיא סייע לבעלה להתמודד עם הקשיים שהתהליך עורר בו. תיאור המפגשים מרגש ומרתק ובמהלכו שוזרת חגית הנחות יסוד רבות מעולם ה- אותן הפנים בעלה. סוף הסיפור אופטימי, מלא אהבה ויכול לעורר השראה בקרב רבים המתמודדים עם השינויים שמעוררת חזרה בתשובה של בן משפחה

 • התקף ואזו וגאלי אתי ברכה

  המאמר המתאר את המנגנון הפיזיולוגי הגורם לעלפונות ומתאר מקרה בו טפלה אתי ואשר עסק בעולמה הפנימי של המונחה ובהעצמתה כך שתופעת ההתעלפויות כמעט ונמוגה. ברגישות ובכישרון רב מובילה אתי את המונחה לערוך שינוי עמוק ומועיל.

 • העצמת נשים ערביות חנאן דיאב

  חנאן דיאב, טריינרית מטעם מכללת רטר, היא אישה ערביה, אמיצה ובעלת חזון מעורר השראה אודות העצמת נשים בחברה הערבית. במאמרה המרגש היא מפרטת את הסיבות המחלישות נשים ערביות בישראל ומדגימה בתיאור מקרה אותו היא מביאה כיצד ניתן להעצים נשים באמצעות תהליכיNLP ודמיון מודרך. המאמר מרגש, מעורר מחשבה וחשוב.

 • מכעס לחיוך – התמודדות עם כעסים שרה ברקאי

  מאמר הבוחן את נושא הכעס מזוויות שונות ומעמיקות, הן באופן תיאורטי ורוחני והן בפרקטיקה המקצועית. שרה ברקאי, במאמרה בו סוקרת שיטות טיפול שונות ובהמשך מפרטת באופן מעורר השראה הנחיה פרטנית מוצלחת אותה העבירה לאישה שבקשה לטפל בנושא טעון זה. 

 • קליטה חושית בשרות ה-NLP עוז

  למרות העיסוק הרב בקליטה חושית, נראה שאיש לפני כן לא הבחין באפיון ייחודי אותו חושף עוז. במאמר מקורי, רענן ומרתק זה, מבחין עוז בין שני 'סוגי' חושים אותם הוא מכנה: 'חושי העונג והכאב'.

 • NLP – הדרך לשיפור הרווחה הנפשית פולי רביד

  בתחילת המאמר מסבירה פולי רביד מהי 'רווחה נפשית'. היא מסתמכת על גישת הפסיכולוגיה ההומניסטית ומביאה נתונים מרתקים אודות השפעת הרווחה הנפשית על  תפקודו של האדם בעולם. בהמשך היא מתארת מקרה בו טיפלה ומדגימה איך ניתן, באמצעות דמיון מודרך ו-NLP, לשפר את הרווחה הנפשית. קריאת המאמר מלמדת אותנו קריאת המאמר מלמדת אותנו כי כל עבודתנו עם הכלים הנפלאים של הדמיון המודרך וה-NLP מטרתם שיפור הרווחה הנפשית. זהו מאמר חשוב, מרתק ומקורי.

 • טיפול בעצירות כרונית – השפעת הילדות על מציאותנו כבוגרים טליה איזנשטיין

  במאמר זה מתארת טליה ברגישות ובכישרון רב טיפול קלאסי, מוצלח ויעיל מאוד בבעיה של עצירות כרונית. כבר בתחילת דרכה המקצועית שילבה טליה את מגוון דפוסי התקשורת של ה – NLP ובכך יצרה קשר של אמון ושיתוף פעולה עם המונחה שלה. המונחה אפשרה לכלים העמוקים והעוצמתיים של הדמיון המודרך וה – NLP לחולל בה את השינוי לו כה ייחלה.

  המאמר מעורר השראה ותקווה בקרב כל מי שסובל מבעיה כרונית ומתקשה להאמין שניתן לצאת מהמצב הסטטי למצב אחר, חדש, בריא ומאוזן יותר.

 • גירושים אביטל מויאל

  המאמר עוסק בהשפעות קצרות הטווח וארוכות הטווח של גרושי הורים על ילדיהם.

  המאמר מתאר מקרה של אישה צעירה שהוריה התגרשו כשהיתה נערה. הגירושין השפיעו עליה רבות והיא עברה טיפול מוצלח בדמיון מודרך ו- NLP שסייע לה להפתח ולשכלל את יכולות התקשורת שלה
 • קבלת החלטות צביה זאבי

  "קבלת החלטות היא דרך להגדיר את עצמנו. החלטות מעניקות חיים ומשמעות למילים ולחלומות. הן דרך להרשות לעצמנו להיות מה שאנחנו רוצים להיות"( אנונימי)

 • אנשים בעלי רגישות גבוהה – Highly Sensitive Person – H.S.P יפה בן זאב- מומחית לטיפול בילדים ונוער מאותגרי קשב וריכוז טיפול וייעוץ לבעלי רגישות גבוהה 0546258228 www.yaffabenzeev.com דף פייסבוק yaffabenzeev1@gmail.com

  מאמר השופך אור על עולמם המורכב של אנשים שנחנו ברגישות גבוהה. הכותבת אף היא בעלת רגישות גבוהה. היא משתפת בחווייתה וסוקרת ספרות מקצועית על הנושא. בשני השאלונים המובאים כאן יכול כל אחד (ואחת) לאבחן את עצמו ואת ילדיו בנוגע לתכונה זו. בסיום המאמר מובא תהליך טיפולי עם מונחה בעלת רגישות יתר.

 • הטיפול בווגיניסמוס אורית ארמן

  מהו וגיניסמוס?

  אצל נשים הסובלות מווגיניסמוס הפחד גורם להתכווצות הנרתיק ומונע קיום יחסי מין.

  הווגיניסמוס הוא תופעה של כיווץ בלתי רצוני של שרירי הנרתיק, באופן שאינו מאפשר חדירה בעת קיום יחסי מין. ניתן לראות בתופעה עווית בלתי רצונית של השריר.
  הדבר דומה לצוואר שנתפס: בדרך כלל תנועת הצוואר חופשית ומשוחררת, ואנו מסוגלים להטות את הראש לכל כיוון. לעתים, כשנתפס הצוואר, פעולה בסיסית ופשוטה זו מכאיבה מאוד, ואז קשה לסובב את הראש לאחד הכיוונים. מה עושים? נחים, מחכים מספר ימים, מחממים את המקום, ואז השריר שנתפס פשוט משתחרר והכול שב למקומו בשלום.

 • הכאב בלידה חנה זידנברג

  המאמר נכתב על ידי אשת מקצוע בעלת נסיון רב בתחום המיילדות. הוא מסתמך על מידע מחקרי עדכני ומקיף. המאמר מסביר באופן ברור מאוד כיצד תורמים ההרפיה והדמיון המודרך להתמודדות עם הכאב בלידה.

 • לקום בבוקר עם חיוך! דליה וייס

  במסגרת כתיבת המאמר החלטתי להתמודד עם נושא והנחיה שאתגרה אותי ביותר, מקום בו פגשתי מחלה לא מוכרת שהעלתה בי סימני שאלה רבים. התעורר בי רצון למידע עובדתי לגבי המחלה עצמה והשלכות רגשיות כלליות שחווים החולים בה.

  הגיעה אלי מונחה צעירה ונאה עם רצון לשוב ולחייך, להיות מאושרת. המטרה התנהגותית שלה נשמעה פשוטה:  לקום בבוקר וללכת ללימודים, לעמוד במשימות היומיומיות" והערה כדרך אגב שהיא מוגדרת כחולת זאבת(lupus) מטופלת ומאוזנת.
  הקשיים שהתגלו במשך המפגשים היו רבים, בחלקם קשורים לתסמיני המחלה. הקשיים לוו בתחושות קשות. התלבטתי אם להתמקד בתסמיני הרגש של המחלה ( כגון: חרדה, פחד, דיכאון ) ובטיפול בהם. ברוח ה-נ.ל.פ. החלטתי להתמקד בחיזוק וחיבור, אישי ובין-אישי. כל זאת מהקושי שבלט ביותר: ניתוק. הניתוק התבטא בפיזיות: בריחה לשינה מהמחלה, בריחה מלהרגיש ומהרגשות ובעיקר בהתנתקות מהסובבים אותה, המשפחה והחברים. אותה מערכת שכה חשובה לתמיכה וחיזוק להעלאת החוסן הנפשי והיכולת להתמודד עם הקימה בבוקר…
  מהמקום הזה נכתב המאמר.
 • חרדה דבורה פלדש

  המאמר סוקר באופן נרחב את התאוריות הפסיכולוגיות העיקריות הקשורות בתופעת החרדה.
  בהמשך מתארת המחברת את היישומים לטיפול בחרדה באמצעות דמיון מודרך ו- NLP ומסיימת בתאור מקרה של גבר הסובל מחרדה עימו עבדה.

 • אלרגיה רחל ג'אן

  שכיחות האלרגיה בעולם עלתה בשנים האחרונות ויש המכנים את התופעה כמגפת העולם. 
  למרות שלאלרגיה בסיס משפחתי גנטי, נראה כי העלייה בשכיחותה קשורה גם באורח החיים המודרני וההיגייני למדי, בתזונה ובחשיפה לגורמים מזהמים.

  בחרתי לכתוב על אלרגיה מאחר שבסביבה הקרובה אלי יש לא מעט אנשים הסובלים מאלרגיות שונות.
 • הפרעת אכילת יתר יואלה קפלן

  נושא הפרעות האכילה מורכב ומכיל תת נושאים המהווים יחד את הבעיה. זוהי מחלה התוקפת ללא הבחנה של צבע, גזע או מעמד חברתי. למרות היות הבעיה נפוצה ושכיחה בכל הגילאים, הובחן שהגיל הבעייתי הנו בין 12 ל-45 שנים. זאת מחלת השפע של המאה ה-21, הגוררת איתה הפרעות רבות וטומנת בחובה סכנות רבות, העלולה במצב קיצוני להגיע עד מוות.

  ישנם גורמים רבים המביאים אדם להפרעות אכילה, ביניהם: רעב לתשומת-לב, חרדה, פחד,אשמה, טראומה שלא טופלה וכן רגשי אשמה חזקים (כאלה שהתפתחו כבר בגיל מוקדם).
 • הפרעות קשב וריכוז (ADD/ADHD) מיכל אייל
  ד"ר ריצ'רד בנדלר על הפרעות קשב
  כולנו שונים מבחינה גנטית אחד מהשני, זה לא אומר שאנחנו לא יכולים לתפקד בחברה בה אנו חיים. כולנו "סינדרום". סינדרום הוא לא יותר מאשר מטפורה בעצמו. העובדה היא שאין לאף אחד מאיתנו בעיה עד כדי כך רצינית ששינוי טוב בגישה וכמה מיומנויות חדשות לא יכולים לתקן. היכולת להשתנות קיימת בנו אם יש לנו ואם אין לנו הפרעות קשב וריכוז.
  בעלי ומקצוע ואחרים יכולים להיות הסוכנים של השינוי ושל הלמידה. כל אחד מאיתנו יכול ללמוד להשתמש במיומנויות וביכולות הטבועות במבנה הגנטי שלנו על מנת לעשות שינוי חיובי וקונסטרוקטיבי בחיים.
 • בדרך ליצירת זוגיות יהודית נבעה

  ראשית דבר
  לאחרונה פגשתי במספר הזדמנויות ומעגלים חברתיים של חיי נשים וגברים צעירים בגילאי ה- 30 שלהם, אשר אינם מצליחים למצוא בן זוג מתאים ולבנות מערכת יחסים אוהבת.
  אנשים אלו מתמודדים יום יום עם הרהורים ושאלות כגון: "אין לי מזל! אני נופל/ת תמיד על אותם טיפוסים, למה לא מצליח לי? מה לא בסדר איתי? במראה שלי? בגוף שלי? באופי שלי? מה אני עושה לא בסדר?"
  חלק מהם מתהלכים בחוסר נעימות ומבוכה, או תחושת החמצה. הערכתם העצמית של חלקם, הנמוכה ממילא, הולכת ומתרסקת. מסכת התחלות ופרידות, בני זוג לא מתאימים, בדידות, אכזבות, פחדים, בושה, ייאוש, אולי אפילו דיכאון הופכים להיות מנת חלקם של רבים מהם.
  בפוגשי אנשים החווים קושי מסוג זה ובמיוחד נשים, חלק ממני מבין בדיוק מה עובר עליהן (או כך לפחות נדמה לי) ולבי וכישוריי מתגייסים להבין, להצטרף ולהוביל לשינוי. הרי גם אני חוויתי את אותה מסכת וגם אני נמניתי עד גיל 35 בין ה"עדיין מחפשות".
  רוב בני האדם מעוניינים ומצליחים ליצור זוגיות רומנטית ולהקים משפחה במהלך חייהם, בין אם בנישואין ובין אם לאו. אם כן, מה מונע מאותם גברים ונשים שמתקשים בכך, ליצור זוגיות? אפשר כמובן לייחס חלק מהנסיבות ל'מזל'. אך בהנחה שהמטרה הינה לייצר שינוי בפועל ובהבנה שהחלק הארי של נסיבות רווקותו של אדם נובע מתוך עצמו, מן הראוי שנבין תחילה מהי זוגיות ומה עומד בבסיס הבחירה של בן זוג ויצירת זוגיות.

     

 • טיפול ביתר לחץ דם בכלים של דמיון מודרך ו NLP ישראל עופר

  ותחילה סיפור אישי – לפני מספר שנים בבדיקה שגרתית אצל רופא המשפחה. אובחנתי כסובל מיתר לחץ דם. כיוון שעד מועד הבדיקה לחץ הדם שלי היה תקין, שאלתי את הרופא מה לעשות וכיצד לטפל בזה. תשובתו הייתה "קח כדור אחד והוא יאזן את לחץ הדם". כיוון שאיני נוהג לקחת תרופות, התחלתי לבדוק מה יש לרפואה המשלימה להציע כדי לטפל בנושא: התחלתי לקרוא ולאסוף חומר תיאורטי לגבי מה זה יתר לחץ דם, וכן חיפשתי דרכים שאינן כימיה כדי להתגבר על ה"מחלה". הטיפול שלי בנושא כלל הרפיות, מדיטציות, חליטות תה, הורדת משקל (דיאטה) ושימוש בקריסטלים. לאחר זמן מה חזר לחץ הדם לערכים תקינים. בינתיים המשכתי רק עם ההרפיות ותקופה ארוכה שמרתי על ערכי לחץ דם תקינים. לאחר כשנתיים בעקבות מתח ולחץ בעבודה חזר שוב לחץ הדם ל"השתולל". כיוון שכבר הייתי מנוסה בעניין חזרתי על הטיפול העצמי והרחבתי אותו גם לשימוש בפרחי באך (דיסציפלינה אותה רכשתי כמטפל) וגם במודעות לאחר שהתחלתי את לימודי במכללת רטר כמטפל בדמיון מודרך וNLP. כעת אני ממשיך לטפל בעצמי ומצליח לאזן את לחץ הדם ללא צורך בתרופות או בכימיה.

 • התמודדות עם שינוי עדה גלילי

  בחרתי לכתוב על נושא זה מאחר והוא נושא משותף לכל הטכניקות שלדמיון מודרךו-NLP. היה לי חשוב להבין יותר לעומק את מהותו של שינוי באופן כללי ובכך גם לעזור למנחים ולמטפלים אחרים להבין את הקושי בתהליך השינוי.

 • קבוצת הורים למתבגרים על פי עקרונות ה- NLP גלית קליגר
  רקע תיאורטי – גיל ההתבגרות
  באופן כללי ההתבגרות היא תקופת מעבר שבין הילדות לבגרות. בתקופה זו הפרט נפרד מעולם הילדות המוכר והבטוח וצועד אל עולם חדש ולא ידוע – עולם המבוגרים. קל יותר לאפיין את תחילתה – ראשית ההתבגרות המינית, מאשר את סיומה- כשהאדם הופך בוגר. כמובן שנשאלת השאלה מהו בוגר? על כך קיימות דעות רבות ומגוונות. יחד עם זאת, קיימת הסכמה על ההיבטים העיקריים בהם בא לידי ביטוי המושג בוגר:
 • שכול אדית פורת

  המאמר מוקדש ליובל, בני הבכור ז"ל.
  הוא נהרג בשנת 1983 אך עדיין חיים אותו
  ונזכור אותו באהבת אין קיץ, עד סוף ימי חיינו.

 • הפסקת עישון דפנה רטר

  בני אדם אוהבים הרגלים. הרגל מקנה ביטחון ומאפשר שיגרה וסדר כלשהו בכאוס שיש פעמים רבות בחיים. עישון הוא הרגל כזה. למרות שכל מעשן יודע מהם נזקי העישון הרצון לעשן אינו נשלט רק על ידי המודע, אלא גם על ידי התת מודע. כך קורה פעמים רבות שהמעשן רוצה מאוד להיגמל מהסיגריות, אך אינו מצליח בכך כיוון שכוחות חזקים ופחות מודעים מכתיבים את התהליך.

 • לגדל ילדים בריאים בעזרת דמיון מודרך דפנה רטר

  הדמיון המודרך מתבסס על אפקט פיגמליון או על הביטוי "נבואה שמגשימה את עצמה". נמצא כי המוח האנושי מגיב באופן זהה לאירוע בין אם התרחש במציאות ובין אם היה דמיוני. לכן כשאדם מאמין ומדמיין שביכולתו לשנות מצב קיים, גדל הסיכוי שהוא יצליח לערוך את השינוי. לדוגמא: אם אני יודעת שהילד שלי נדבק מכינים בגן, פעמים רבות עצם המחשבה על כינים מעוררת תחושה של גירוד. אולי אפילו עכשיו כשאתם קוראים זאת ונזכרים בכינים, בלי לשים לב מתחשק לכם לגרד את הראש. הגוף שלנו מאוד קשוב למחשבות שלנו, ומגיב להם. מטרת הדמיון המודרך לכוון את החשיבה לכיוון בונה, מחזק ומבריא. איך יכול הורה לסייע לילד חולה בעזרת שימוש בדמיון?

 • חשיבות ההרפיה בעת הלידה דפנה רטר

  בינואר 2006 ביקר בארץ הגניקולוג ד"ר מישל אודנט. הוא קיים כנס מרגש בשפיים. בכנס דיבר אודנט על מספר גורמים המעכבים או מקדמים את הלידה. המפגש עימו נטע בי פעם נוספת את המוטיבציה להוסיף וללמד יולדות, מיילדות דולות ואת כל האחרים התומכים ביולדת, את רזי ההרפיה.

 • סט-סאנג עם קירן, ת"א דצמבר 2003 דפנה רטר

  לפני מספר ימים חזרנו (אמיר ואני) מהודו. פגשנו שם את קירן, אדם מיוחד ומואר המלווה אותנו בדרכנו הרוחנית מזה 12 שנה. כל מפגש עם קירן מרגש אותנו וממלא אותנו באופטימיות וביכולת לחיות את חיינו באופן הרמוני יותר, ולקבל את מה שמתרחש סביבנו ובתוכנו. לפני כשנתיים בקר קירן בארץ ובמהלך אותו ביקור ערך מספר מפגשים עם אנשים שרצו לשמוע אותו. מפגש שכזה כאשר הוא מתרחש בהודו, נקרא "סט-סאנג" – מפגש עם האמת. במהלך המפגש נשאלו שאלות על ידי המשתתפים וקירן ענה עליהן. לאורך המפגש תרגמתי רשמתי ושכתבתי את הנאמר. מי שמעוניין לטעום מעט מהחוכמה של האיש היקר והמיוחד הזה מוזמן לקרוא את המאמר הבא. בפברואר 2006 נפטר קירן, כעת הוא נצור בליבנו. דפנה רטר